انواع کاشیکاشی سازی میرزایی

انواع کاشی

کاشی معرق

کاشی معرق در واقع سبکی از کاشیکاری می باشد که تکه های بزرگ و کوچک کاشی در کنار هم قرار داده می شود.این هنر در ابتدا متعلق به اروپائیان بوده است که به تدریج این هنر به ایران نیز وارد شد و ایرانیان برای بناهای زیبا خود از جمله کاخ ها و مساجد از آنها استفاده کردند.بیشترین تاریخچه استفاده از این هنر شهرهای اصفهان ، یزد و اردبیل می باشد.کاشی کاری معرق به این صورت است که ابتدا طرح و رنگبندی آماده می شود و سپس بر اساس آن ، تکه های کوچک و بزرگ در کنار هم قرار می گیرند و زمانی که از درستی طرح اطمینان حاصل گردید با دوغ آب گچ و یا چسب آنها به همدیگر وصل می شود و منافذ پر می گردند.رنگهای مورد استفاده در این کاشی معرق رنگ سفید ، آبی ، فیروزه ای ، لاجوردی و پرتقالی می باشد.

کاشی معلقی

کاشی معلقی از تکه های کوچک کاشی که بیشتر شبیه طرح ها و خطوط کوفی هستند و بیشتر برای کاشی سنتی استفاده می گردند.واژه  معقلی به معنی  کلمه کوفی بنایی  است و در واقع نوعی سبک معماری و بنایی است که در بناهای مذهبی استفاده می گردند.در کاشی معقلی طرح ها به صورت شطرنجی شکل می گیرند و خود را نشان می دهند.یکی از کاربرد های کاشی معلقی برای ساخت اسماء متبرکه استفاده می شود.یکی از دلایلی که خط کوفی را راحت می توان با کاشی رسم نمود وجود زاویه های ۴۵ درجه و وجود خطوط افقی و عمودی با ضخامت یکسان می باشد.نمونه ای از کاشی معقلی را در مسجد گوهر شاد ، امام زاده صالح و … مشاهده نمود.

کاشی مقرنس

کاشی مقرنس و کاشیکاری مقرنس در واقع اجرای کاشی بر روی اشکال هندسی می باشد.پیدایش این هنر از دوره ساسانیان باز می گردد و در ایوان طاق های از این هنر استفاده می شده است.این هنر در دوره صفویه به اوج خود رسید. در کاشی مقرنس ، کاشی ها به  صورت بعد دار طراحی و اجرا می گردند در واقع کاشی مقرنس ترکیبی از کاشی هفت رنگ ، کاشی معرق ، آجر و گچ می باشد.

کاشی مشبک

کاشی مشبک در واقع به کارگیری کاشی به صورت مشبک و پنجره ای می باشد.در واقع در کاشیکاری مشبک ، کاشی ها به صورت شبکه هتلی در کنار هم چیده می شوند.کلمه مشبک در واقع از عبارت پنجره و چشمه و ساختن آن گرفته شده است.در حالت کاشی مشبک ، کاشی ها به نحوی کنار هم قرار می گیرند که پنجره های ایجاد شده ، امکان عبور نور را داشته باشند و در عین حال ، افراد داخل عمارت بتوانند به فضای بیرون کاملا مشرف شوند.بسیاری ازعکاسان از این پنجره برای خلق اثری ماندگاری و عکسی زیبا استفاده می نمایند . کاشی مشبک در بسیاری از مساجد و مقبره ها استفاده می شود.برای ایجاد این شبکه ها اصولا از کاشی های شبکه هتلی ، شبکه دایره ، فخرالدین و شبکه پله ای استفاده می شود.

کاشی سازی میرزایی

کاشی هفت رنگ

یکی از انواع کاشی سنتی ، کاشی هفت رنگ می باشد.کاشی هفت رنگ بر روی کاشی سفید اجرا می گردد ، بدین صورت که طرح را بر کاشی های رسم نموده و سپس آنرا رنگ آمیزی می نمایندو سپس داخل کوره آنها را میپزند.

انواع کاشی سنتی هفت رنگ غیر تکرار

طرح رسمی بر روی این کاشی سنتی ، به هیچ عنوان تکرار نمی شود ، پس این کاشی پیچیدگی خاص خود را دارد.طرح ها باید با دقت بر روی آنها رسم شود تا زمانی که ادامه طرح بر روی بعدی رسم می گردد ، طرح بدون نقص اجرا گردد.اصولا کاشی سنتی طرح محراب ، طرح گل و مرغ ، آیه ها جز این نوع دسته از کاشی های می باشند.

کاشی سنتی هفت رنگ تکرار

طرحی که بر روی این کاشی ها رسم می گردد ، دارای حالت تکرار می باشد.متوازن بودن این طرح مهم می باشد ولی در عین حال ساده تر نیز هستند و طرح ها راحت در کنار هم تکرار می شوند.کاشی های تکرار اصولا برای مساجد و اماکن معمولی استفاده می گردد.

جهت تولید این نوع کاشی سنتی ،  اگر طرح ها بر روی کاشی صاف و بدون تاب طراحی گردند و از رنگ درجه ۱ برای طراحی از آنها استفاده شود و پخت کامل بر روی آنها انجام شود ، کاشی سنتی به دست آمده کاملا براق و شفاف می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا